Peemka Peemka
4800
BLOG

Konferencja Smoleńska Anno Domini 2012

Peemka Peemka Rozmaitości Obserwuj notkę 143

Wygląda na to, że wreszcie dochodzi do skutku. O konferencji takiej mówiło się już dużo wcześniej, zaraz po opublikowaniu symulacji prof. Wiesława Biniendy, jednak cały czas była odkładana w czasie. Można sobie wyobrazić przez jakie trudności musieli przechodzić organizatorzy. Naciski rządzących środowisk politycznych, strach części środowiska naukowego przed "wychylaniem się" i zadawaniem zakazanych pytać, ostra nagonka "mediów mętnego nurtu". Jednak się udało. Zgodnie z informacjami podawanymi przez organizatorów konferencja smoleńska odbędzie się 22 października br. w godzinach 9.00-19.00 w Warszawie. Następnego zaś dnia odbyć się ma seminarium na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego z powtórkami części referatów. Wśród prelegentów znane już wcześniej nazwiska, ale jest także szereg specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu i Politechniki Warszawskiej czy Wojskowej Akademii Technicznej.

Zakres tematyczny jest szeroki, można się spodziewać kolejnych nowości, dokładniejszych badań i szerszego materiału dowodowego. Na co ja zwróciłem szczególną uwagę to:

1. Prelekcja prof. inż. Chrisa Cieszewskiego Assessment of wood properties for the birch samples from Poland, USA, and Smolensk using NIR spectroscopy and SilviScan. Dotychczasowe dyskusje na temat wytrzymałości drzewa brzozy toczyły sie na podstawie danych z literatury przedmiotu czy sztubackich "argumentów" zwolenników pancernej brzozy w rodzaju "chłop po lesie latał z siekierą". Tutaj znowu piłeczkę posuwają do przodu eksperci Zespołu Parlamentarnego przez prezentację empirycznych wyników badań próbek drzewa brzozy z USA, Polski i Smoleńska.

Jego druga prelekcja to Micro-detail comparative forest site analysis using high-resolution satellite imagery. Domyślam się, że może chodzić o analizę zniszczeń drzewostaniu powstałą w wyniku upadku samolotu, w tym także na przykładzie Smoleńska.

2. Doświadczony inżynier lotniczy dr Wacław Berczyński ma zreferować tematykę Analiza wytrzymałościowa elementów struktury Tu-154M. Brzmi ciekawie. Być może o niektórych elementach konstrukcyjnych tupolewa i ich specyfikacjach dowiemy się więcej od specjalisty zza Oceanu niż od członków różnych państwowych komisji, którzy do zaoferowania mieli jedynie eksperckie analizy w rodzaju "jak walnęło, to urwało".

3. Nieco podobny temat w kontekście pancernej brzozy zreferować ma Jan Błaszczyk z Wojskowej Akademii Technicznej: Brzoza smoleńska – aspekty wytrzymałościowe struktury skrzydła samolotu Tu-154.

4. Charakteryzacja próbek 1 - 5 metodami mikroskopii elektronowej i mikroanalizy rentgenowskiej (EDS). Pierwsze profesjonalne badania szczątków tupolewa oraz próbek gruntu pobranych z miejsca katastrofy wykonane przez dr. inż. Wojciecha Fabianowskiego z Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej i prof. Jana Jaworskiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Zgodnie z prasowymi informacjami wyniki analiz chemicznych wskazują, że na fragmentach szyb tupolewa (z kokpitu i z przedziału pasażerskiego) znaleziono osad pyłu, który kompozycją chemiczną przypomina cement. Na próbkach samolotu i gleby odkryto także śladowe ilości cyrkonu.

5. Analiza porównawcza prof. Marka Czachora z Politechniki Gdańskiej testów niszczących samolotów Douglas DC-7 i Lockheed Constellation w zestwieniu z karastrofą smoleńską. Niedawno przeprowadzono podobny eksperyment, gdzie nafaszerowanego kamerami i sensorami Boeinga 727 rozbito o grunt pustyni Sonory. Stan wraku i wrakowiska bardzo mało przypominał obrazki ze Smoleńska.

6. O potrzebie i możliwościach przeprowadzenia badań modelowych w tunelu aerodynamicznym Politechniki Krakowskiej potwierdzających hipotezę zniszczenia samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem przez rozerwanie samolotu w powietrzu. Z takim referatem wystąpi prof. Anfrzej Flaga. Ciekaw jestem czy chodzi o modelowanie w tunelu aerodynamicznym aerodynamiki rzekomej smoleńskiej półbeczki czy również symulowanie faktycznego rozpadu samolotu w locie.

Będzie miało miejsce także szereg innych referatów: prof. Piotra Witakowskiego, Jacka Gierasa, Jana Obrębki i grupy specjalistów z WAT. No i oczywiście profesorowie Binienda i Nowaczyk, dr inż. Grzegorz Szuladziński czy znani także znani na S24 Michał Jaworski i Marek Dąbrowski.

Domyślam się, że część uczestników z zagranicy połączy się z konferencją za pomocą jakiegoś rodzaju telemostu. Zgodnie z twierdzeniami organizatoratorów materiały z konferencji będą jawne, będzie także możliwość oglądania konferencji na żywo dzięki transmisji online.

---------------------------------------

Konferencja Smoleńska

Program Konferencji Smoleńskiej (PDF)

Peemka
O mnie Peemka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości